Buď svetlosť, alebo Čo znamená tajuplná skratka DN

Zdieľať článok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Ak plánujete stavať, prípadne už staviate, pravdepodobne sa pri “prieskumoch” stretávate s mnohými pojmami či skratkami, ktoré môžu bežnému smrteľníkovi pripadať neznáme. V Prespore veľmi dobre rozumieme tomu, že učený nikto z neba nespadol. Pri našich komínových systémoch sa v popisoch a brožúrach často vyskytuje tajuplná skratka DN. Čo znamená?

Údaje, ktorým sa nevyhnete

DN je všeobecne používaná skratka pre diameter nominal – po slovensky tzv. menovitý priemer alebo tiež nominálny priemer. V minulosti sa v našich končinách používala tiež skratka JS z českého “jmenovitá světlost”. Majstri a remeselníci namiesto týchto zložitých pomenovaní používajú len výraz “svetlosť”, ktorý už naznačuje, že ide o vnútorný priemer potrubia. Pri stavbe potrubí tak ide o zásadný a často používaný údaj. Na základne DN normy je možné bez problémov kombinovať rúry, tvarovky a armatúry od rôznych výrobcov.

Náčrt potrubia s dôležitými rozmermi

Normy a počty

Menovitý priemer je stanovený normou EN ISO 6708. Číselný údaj predstavuje približný vnútorný priemer v milimetroch. DN 50 napríklad hovorí o rúre s vonkajším priemerom 60,3 mm. Pri hrúbke steny potrubia 3,65 mm (vynásobené dvomi = 7,3 mm) je výsledná svetlosť 53 mm. V závislosti od veľkosti menovitého priemeru sú klasifikované nielen rúry či priechody, ale aj príslušenstvo. Podľa zaužívanej normy sú všetky potrubné výrobky rozdelené na 40 štandardných a 9 špeciálnych veľkostí. Rozmer nominálneho priechodu sa bežne pohybuje v rozmedzí 2,5 mm až 4000 mm.

Potrubné výrobky sú podľa normy rozdelené na 40 štandardných a 9 špeciálnych veľkostí.

Priemer nie je “priemer”

Priemer je dôležitou veličinou každej inštalácie. Pre presný výpočet a presný návrh riešenia však potrebujeme zohľadniť oveľa viac faktorov. Do hry vchádzajú použité výrobky, ich kapacita, tepelná odolnosť, veľkosť priechodu. Pri vykurovacích systémoch je kľúčovým kritériom tepelný tok, ktorý je však priamo závislý na menovitom priemere rúry. Bežnému používateľovi v tejto fáze rozmery DN pre základnú orientáciu postačia. Pri komínových systémoch Prespor pracujeme so nominálnym priemerov veľkosti 140-300. Údaj DN prirodzene nájdete nielen pri komínových vložkách, ale aj komínových tvárniciach či nadstrešných dekóroch.

Svetlosť je pri stavbe komína zásadným údajom.

Pokiaľ máte záujem o podrobnejšie predstavenie komínových systémov Prespor, neváhajte nás kontaktovať – naši odborníci vám radi navrhnú riešenie priamo na mieru.

Ďalšie články

Prespor je členom ASAS

Ešte kvalitnejšie služby a nové benefity. Z nášho členstva v aliancii ASAS ťažia najviac naši zákazníci. Zistite, aké výhody môže sieť predajcov po celom Slovensku priniesť aj vám.

Rebranding a nový web s eshopom

Vynovili sme náš web, aby pre vás aj online návšteva nášho obchodu bola príjemným zážitkom. Nový e-shop, blogová sekcia s odbornými článkami či detailné informácie o produktoch.

Opúšťate stránku Prespor.sk

Klikli ste na externý odkaz, ktorý Vás presmeruje na doménu mimo Prespor.sk. Ak ste sa chceli dostať do e-shopu, tak kliknite SEM.
Ak si prajete pokračovať na externý odkaz, tak kliknite na doleuvedený odkaz. PRESPOR spol. s r.o. nezodpovedá za obsah na tomto externom odkaze.

Budete presmerovaný na

Pokračujte kliknutím na odkaz vyššie, alebo môžete akciu ZRUŠIŤ

Prihláste sa
do svojho účtu

Pokiaľ ešte nemáte účet, vytvoríme Vám ho pri prvej objednávke.

Používame cookies, aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. Ak budete pokračovať v používaní tejto stránky, predpokladáme, že ste s ňou spokojní.