Ako si vybrať správny komín k vašej stavbe?

Po uvoľnení opatrení sa uvoľnilo aj množstvo priestoru pre tých, ktorí si túžia postaviť nový dom alebo zrekonštruovať ten pôvodný. Odborníčky na komíny, Ing. Anny Šulavíkovej, sme sa preto spýtali, ako si vybrať ten správny komín pre vašu stavbu.

Zdieľať článok

Odrazila sa pandémia aj v stavebníctve?
Určite, stavalo sa počas minulého roka podstatne menej. Bežným zákazníkom pandemická situácia zamedzila prístup do predajne, obsluhovali sme len firmy a živnostníkov. Našťastie, situácia sa už zmenila a ako vidíte, dnes sa vraciame do obdobia pred pandémiou. 

Jednou z vašich domén sú komíny. Pre ktoré stavby sú Prespor komíny určené?  Hovoríme len o rodinných domoch? 
Predovšetkým o rodinných domoch a bytových stavbách.. Neponúkame komíny pre priemyselné objekty.

Musí mať každá stavba komín?
Závisí to od toho, aký typ spotrebiča si vyberie budúci majiteľ stavby. Ak uvažuje o spotrebiči na tuhé, plynné alebo kvapalné palivo, tak tento spotrebič musí byť pripojený do komína. Sú však aj systémy vykurovania, ktoré si nevyžadujú komíny (napr. tepelné čerpadlá).
Zatiaľ však prevažujú rodinné domy s komínmi, ktorých výstavba nie je finančne náročná. V súčasnosti sa odporúča mať aspoň jeden záložný komín, ktorý sa bude využívať v budúcnosti napr. pri dostavbe domu – rekonštrukcii.

V akej fáze stavby je potrebné riešiť komín? 
Najvhodnejšie v štádiu prípravy projektu. Vtedy sú zohľadnené všetky podmienky pre správne umiestnenie komína. Pri dodatočnom rozhodnutí o realizácii komína v jestvujúcej stavbe sa navýšia náklady, pribudne pracnosť pri “otváraní” stropu a strechy, prípadne fasádnej steny, ak sa stavebník rozhodne realizovať komín v exteriéri.

Môže si zákazník postaviť komín od Presporu aj sám alebo potrebuje čatu? 
Samozrejme, šikovný zákazník si môže komín postaviť svojpomocne – my hovoríme, že je to ako lego. Je však dôležité, aby sa oboznámil s montážnym návodom, ktorý máme uverejnený na našej webovej stránke a dodržal všetky jeho body. Veľmi dôležité je dodržiavanie bezpečných odstupových vzdialeností komína od horľavých konštrukcií (dodržanie protipožiarnych predpisov). V našom poradenstve mu poskytneme všetky potrebné informácie. Istotu o správne postavenom komíne budete mať, ak si zabezpečíte montážnu skupinu, ktorá u nás absolvovala školenie o montáži a získala certifikát na montáž našich komínov.

Aký je rozdiel medzi murovaným a nerezovým komínom? 
Sú medzi nimi podstatné rozdiely. Spomeniem aspoň niektoré.
Murovaný komín vyžaduje kvôli svojej väčšej váhe vybudovanie dostatočne pevného základu. Montáž tohoto komína treba podľa výšky rozdeliť na časové úseky, aby stuhli spojovacie materiály (lepidlo, tmel). Komponenty murovaného komína sú cenovo výhodnejšie ako nerezového. Spalinová cesta zhotovená zo šamotových vložiek je priama, nie je možné vyosenie komína. Murovaný komín sa môže spustiť do prevádzky až po vytuhnutí spojovacieho tmelu, t.j. po 72 hodinách od montáže.
Nerezový komín kvôli jeho nízkej hmotnosti nevyžaduje únosný základ, môžete ho osadiť aj na fasádu. Treba dodržiavať predpísané vzdialenosti kotvenia komína. Tento komín umožňuje vyosenie spalinovej cesty. Inštalácia nerezového komína je bez použitia mokrých procesov, hotová je za pár hodín a komín sa môže hneď uviesť do prevádzky.
Medzi zákazníkmi prevažuje používanie murovaných komínov.

Podľa čoho si ľudia vyberajú komín? 
Výber komína by mal byť už zapracovaný v projekte. V prvom rade musí byť zohľadnený typ spotrebiča, výkon, druh paliva a výška komína. Od týchto faktorov závisí nadimenzovanie správneho prieduchu pre daný komín. Pri výbere komína sa prihliada aj na architektonické požiadavky. Murovaný komín môže byť súčasťou hrubej stavby, nerezový sa väčšinou realizuje v moderných interiéroch. Na kvalite komína sa neoplatí šetriť. Pri výbere správneho komína Vám poradíme v našich stavebninách.

Ešte stále platí Čo Slovák, to architekt
Áno, ale už to nie je vnímané ako urážka (smiech). Vzhľadom k tomu, že v súčasnosti internet ponúka v odborných článkoch široké možnosti na získanie vedomostí tej-ktorej problematiky, tak si zákazník vie urobiť “obraz” aj o komíne. Ale v konečnom dôsledku je potrebné, aby svoj konkrétny komín riešil s odborníkmi.  Som nesmierne šťastná, keď ku nám chodia zákazníci osobne, je to skvelá energia hovoriť s ľuďmi, ktorí sú nadšení zo svojho nového domova a túžia ho vylepšovať. Chodia extrémne nabriefovaní, rozumejú téme a je radosť s nimi diskutovať. Samozrejme, občas príde aj niekto, koho treba poučiť, ale “mudrlantov” je čoraz menej. 

Je vaša práca v mnohom aj o edukácii? 
Určite. Komíny, stropné systémy či stavebný materiál nie sú veci, o ktorých by si ľudia bežne čítali po večeroch. My v Prespore vytvárame naše vlastné, autorské komíny, preto je dôležité ľuďom vysvetliť, ako fungujú a ako jednoducho si ich vedia postaviť aj sami, ak sú zruční. 

Čo vás na vašej práci baví najviac? 
Rozhovory s ľuďmi a možnosť správne im poradiť. Keď príde mladá rodina, ktorá buduje svoj domov a vy máte možnosť im pomôcť a stať sa tak jeho nepriamou súčasťou – to je ten najlepší pocit. Teší ma, že má táto práca zmysel. Nejde iba o komíny či stropné systémy. Je to o “skladačkách”, ktoré spolu tvoria domov – na tom mi záleží nielen ako zamestnancovi Presporu, ale, predovšetkým, ako človeku. 

Ďalšie články

ROZMÝŠĽATE NAD SVOJOU DIELŇOU? TÝCHTO 5 VECÍ VÁM V NEJ NESMIE CHÝBAŤ

Je jasné, že naša stránka a obchod sú určené najmä pre kutilov. No nielen pre skúsených, ale aj tých menej skúsených či dokonca len začínajúcich. Kto u nás v kamennej predajni už niekedy nakúpil, dobre vie, že naši skúsení predavači-kutili mu poradia s otázkami akéhokoľvek typu. Tento článok venujeme všetkým, ktorých baví manuálna práca a chcú sa jej venovať vo svojej dielni.

Aku náradie: Základná výbava domáceho kutila

Každý domáci majster vie, aká dôležitá je kvalitná výbava náradia. Mať po ruke niečo šikovné, čo vám uľahčí prácu, bez nutnosti zaoberať sa predlžovacími káblami, či zástrčkami? Reč je o akumulátorovom náradí. Nie ste si istí, či je aku náradie pre vás to pravé? Poďme sa pozrieť na dôvody, prečo by akumulátorové náradie nemalo chýbať v žiadnej domácej dielni.

Opúšťate stránku Prespor.sk

Klikli ste na externý odkaz, ktorý Vás presmeruje na doménu mimo Prespor.sk. Ak ste sa chceli dostať do e-shopu, tak kliknite SEM.
Ak si prajete pokračovať na externý odkaz, tak kliknite na doleuvedený odkaz. PRESPOR spol. s r.o. nezodpovedá za obsah na tomto externom odkaze.

Budete presmerovaný na

Pokračujte kliknutím na odkaz vyššie, alebo môžete akciu ZRUŠIŤ

Prihláste sa
do svojho účtu

Pokiaľ ešte nemáte účet, vytvoríme Vám ho pri prvej objednávke.

Používame cookies, aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. Ak budete pokračovať v používaní tejto stránky, predpokladáme, že ste s ňou spokojní.